Det finnes flere støtte- og tilskuddsordninger som kan bedre speidergruppenes økonomi.
Publisert: 21.05.2012 kl. 13:11 - sist oppdatert: 21.05.2012 kl. 13:11
Det er mange måter for speidergruppene å spare penger på. Blant annet har alle grupper og kretser/korps tilgang til en rekke gode avtaler gjennom KNIF.
Norges speiderforbund er medlem av Kristen-Norges innkjøpsfellesskap (KNIF) som tilbyr innkjøpsavtaler og forsikring for mange organisasjoner. Innkjøpsavtalene gjelder alt fra rimelig strøm til speiderhytta og gode betingelser i bank, til et regnskapsprogram med kontoplan som er tilpasset oss i Norges speiderforbund. Forsikringsselskapet i KNIF tilbyr forsikring til bygninger, båter og annet utstyr som speidergruppene og kretser/korps har behov for.
Det koster ingenting å benytte seg av KNIF-fordelene, det er ingen synlige eller skjulte gebyrer, men det gir svært gode muligheter for å spare penger! For å bruke avtalene må grupper, kretser og korps selv ta kontakt med KNIF, som videreformidler henvendelsene. Gå inn på www.knif.no og les mer om avtalene. Har du spørsmål til det å benytte KNIF-fordelene, send en e-post til brede.udahl@speiding.no.
Flere støtte- og tilskuddsordninger
Det finnes flere støtte- og tilskuddsordninger som kan bedre speidergruppenes økonomi. Grupper og kretser kan blant annet søke om momskompensasjon knyttet til driftskostnader for 2011. Søknadsfristen for å gjøre dette er 10. august 2012, og retningslinjer, veiledning og søknadsskjema finner du her. Gruppas/kretsens årsregnskap er grunnlag for søknaden om momskompensasjon. Gjør derfor klart årsregnskapet nå.
Andre støtte- og tilskuddsordninger er Grasrotandelen, Frifond, Lederfondet, reisestøtte og andre fond. Alle disse ordningene kan du få mer informasjon under nyttig.