JOTA/JOTI foregår fra 15. til 16. oktober, og er en internasjonal speiderhelg med radio- og Internettkontakt over alle landegrenser.
Publisert: 12.09.2011 kl. 15:18 - sist oppdatert: 12.09.2011 kl. 15:18
Nå er det bare en måned til JOTA/JOTI 2011. Over 3000 norske speidere og speiderledere deltar hvert år på denne stormønstringen. Bli med du også!
JOTA/JOTI foregår i år fra lørdag 15. til søndag 16. oktober. Hvem som helst delta på JOTA/JOTI, som er en internasjonal speiderhelg, med radio- og Internettkontakt over alle landegrenser. Det er ingen påmeldingsfrist for å være med på JOTA/JOTI, men det er viktig at du allerede nå starter planleggingen med å sette opp hva dere har lyst til.
JOTA står jamboree-on-the-air, og er et årlig arrangement som samler nesten en halv million speidere over hele verden. Speiderne snakker sammen over radiosendere på kortbølgenettet. Det kreves en egen autorisasjon for å kunne bruke en slik radio. Speidergruppen er derfor avhengig av å samarbeide med en radioamatør.
JOTI betyr jamboree-on-the-internet, og er et arrangement med samme målsetning som JOTA, nemlig at speidere over hele verden skal snakke med hverandre. På JOTI kommuniserer speiderne derimot sammen over Internett. Det blir hovedsakelig brukt et chattesystem som heter IRC, men man kan selvsagt i tillegg bruke andre gode tjenester på Internett til å komme i kontakt med speidere fra fjernt og nært. Målsetningen er å snakke med speidere “live”.
Skal alle få noe ut av JOTA/JOTI må de på forhånd vite litt om hva som skal skje, og det er viktig å stille med et grunnlag. For å få forslag til aktiviteter som kan løses på forhånd og inspirere til aktivitet, gå inn på den norske hjemmesiden for JOTA/JOTI. Her kan du også lese om hva du trenger for å delta på JOTA/JOTI, og få tips til gjennomføringen. Registreringen foregår også på denne siden, og den er gratis. Merker kan du bestille fra speiderbutikken.no, eller på e-post til speiderbutikken@kfuk-kfum-speiderne.no.
