Speidergruppa har stand sammen med Furnes og Ringsaker på markeringen av at Brumunddal ble by i juni.
Publisert: 26.08.2010 kl. 15:06 - sist oppdatert: 26.08.2010 kl. 15:06
Etter å ha ligget nede en liten stund, starter Brumunddal speidergruppe opp igjen i høst. Tre ledere gleder seg til å ta i mot speidere til mandag.
Stein Sønes (troppsleder), Jan Harstad (tropssassistent) og Jens Yngve Mathisen (gruppeleder) har vært med i Brumunddal speidergruppe siden de var småspeidere til de ble rovere og ledere. Gruppa ble startet i 1924 og var rundt 250 medlemmer på toppen på 1980-tallet. De siste årene har gruppa ligget nede, men nå skal den opp å gå igjen.
- De signalene vi får om dagen gjør at vi er sikre på å få mange nye speidere, sier gruppeleder Jens Yngve Mathisen.
Troppen først
I første omgang er det speidere i tropp, fra 5. klasse og oppover, som får tilbud om å begynne på speideren. Om flere ledere melder interesse, ønsker gruppa også å sette i gang småpeider. Denne uka sendes det ut lapper på skolene og annonseres i avisa.
- Vi var representert på bymarkeringen i Brumunddal sammen med speidergruppene i Ringsaker og Furnes tidligere, og der var det stor interesse for at vi skulle starte opp igjen egen gruppe i Brumunddal, både fra gamle speidere og nye potensielle speidere som kom innom standen, forteller gruppelederen.
Besøkende på standen fikk lage poppkorn på bål og eget saftkrus av papirark.
Speiderhuset klart
På slutten av 1970-tallet kjøpte speidergruppa et hus som har fungert som speiderhus. Der er det god plass, og utstyr som kanoer og telt, med mer. I tillegg er det satt i gang litt oppussing og finpuss innvendig, som skal være ferdig til oppstarten.
- Speiderhuset bare venter på å bli brukt! Rundt det har vi stort uteområde. Dette gleder vi oss til å ta fatt med å bruke. Vi har alle forutsetninger for at vi skal få til gode speideraktiviteter og vi kommer til å sette fokus på uteaktiviteter og friluftsliv. Blant annet er det planlagt to overnattingsturer i høst, sier en fornøyd gruppeleder.
www.speiding.no ønsker Brumunddal lykke til med oppstarten av speidergruppa!
Troppsleder Stein Sønes og gruppeleder Jens Yngve Mathisen i Brumunddal speidergruppe ønsker speidere velkommen igjen etter en stund uten aktivitet.
Speiderhuset står klart til å ta i mot nye speidere!