stemningsbilde
FORSIDENYHETERARRANGEMENTEROM OSSNYTTIGBILDERSPEIDERENDEBATTENGLISH
31.08.10 Ivrige dugnadsarbeidere har vendt hjem
31.08.10 Siste sjanse til melde inn kandidater
30.08.10 Denne gjengen skal lede den rekordstore jamboree-gjengen til Sverige!
30.08.10 Siste mulighet til å søke Frifond
26.08.10 Starter opp speidergruppa igjen
24.08.10 Bestill vervemateriell
23.08.10 - En av de beste noen gang!
23.08.10 Flommen i Pakistan: Vær beredt til å hjelpe
17.08.10 Ny påmeldingsfrist til Lederløft!
16.08.10 Bli med på grunnkurs i beredskap hos RBG
15.08.10 Lederløft - siste mulighet til å melde seg på!
10.08.10 Direkte fra Liberia: Feltreporterne er på plass
05.08.10 Sommeropplevelser på Ingelsrud
Feltteamet møtte styret i Scouts of Liberia i dag. Speiderne hadde ikke hatt besøk av speidere fra et annet land på 25 år, og var glade for at speiderne tok seg tid til dem når de er i Liberia.

Direkte fra Liberia: Feltreporterne er på plass

Publisert: 10.08.2010 kl. 01:18 - sist oppdatert: 10.08.2010 kl. 01:18

Denne uka er feltreporterteamet til Speideraksjonen 2011 på plass i Liberia for å samle inntrykk, informasjon og aktiviteter til speiderne hjemme. Hør fra dem direkte her!

I forkant av Speideraksjonen gjennomføres det hvert år en feltreise i samarbeid med Flyktninghjelpen til innsamlingsmålet for kommende aksjon, og fokus for neste års aksjon er Liberia. Reportasjeteamet besøker Flyktninghjelpens prosjekter i landet og resultatene ser du i Speideren, på nett, på film og i aksjonsmateriell. Feltteamet reiste fra Oslo til Liberias hovedstad Monrovia på fredag. Fire av reisens ti dager er nå over og teamet er fulle av inntrykk!

Fra slum til speiderbesøk

- Vi har vært i slummen og sett dagliglivet til to jenter som bor der, vi har besøkt speidergrupper og fått være med på lekene deres og vi har vært på gudstjeneste og sett hvordan det foregår i Liberia. I dag har vi besøkt den øverste ledelsen i speiderbevegelsen her nede, og det var veldig lærerikt. Nå har vi kommet oss fra Monrovia til en annen by, Tubmanburg, og snakket mye med prosjektlederen for YEP, ungdomsutdanningen til Flyktninghjelpen, her, forteller feltreporter Monica Hägglund Langen.

Pengene fra Speideraksjonen 2011 skal blant annet gå til YEP (Youth Education Pack). I morgen skal speiderne besøke et YEP-senter og møte ungdom som har fått muligheten til å lære seg et yrke her, for å kunne skaffe inntekter til seg og familien sin etter endt utdanning. Det står også mye mer på programmet, selv om teamet har opplevd en god del allerede!

- Ekstremt bra opplevelse

- Det har vært veldig lærerikt og veldig spennende å oppleve og se alt vi har gjort. Vi sitter igjen med masse inntrykk, og masse tanker surrer rundt nå. Det har ikke helt gått opp for oss hvordan det faktisk er her. En ekstremt bra opplevelse å oppleve kulturforskjellene som er her i Afrika, sier Andreas Myrer.

Sammen med Monica og Nina Therese Blix utgjør han feltreporterteamet fra Norges speiderforbund. Du vil høre mer om feltreporternes opplevelser utover høsten!

|
Tekst: Nina Therese BlixFoto: Feltreporterne
Søk i speiding.no
Googlesøk i speiding.no
Speidermuseet
Norsk Speidermuseum gjør speiderhistorien levende.
Forbundsmerket
På våre ressurssider om profilprogrammet kan du laste ned forbundsmerket, maler for brevark, presentasjoner og lese mer om bruk av farger og fonter.
Samarbeidspartnere
Norges speiderforbund | Besøksadresse: St. Olavs gate 25, 0166 Oslo | Postadresse: Postboks 6910 St. Olavs plass, 0130 Oslo | 22 99 22 30 | nsf@speiding.no