Taubane (1)> Siste kommentar: 21.03.13 08:47
Ski VM> Siste kommentar: 16.02.11 20:54
Ingelsrud (13)> Siste kommentar: 02.11.10 20:59
Ærlighet (5)> Siste kommentar: 26.10.10 09:35
NM-regler (3)> Siste kommentar: 16.09.09 17:23
Sisaltau (4)> Siste kommentar: 07.09.09 14:44
Ledere> Siste kommentar: 30.08.09 14:42
Leirvideo (1)> Siste kommentar: 20.08.09 16:37
Rasfare (1)> Siste kommentar: 18.06.09 07:26
St.Georg> Siste kommentar: 23.04.09 16:15 |
Eiendommer
av: Petter Andersen (28.10.08 12:01)
Hvor skal fremtidens landsleire arrangeres?
Hvis Speiderstyret velger å satse 6 mill.kr. på Ingelsrud, bør og må stedet i fremtiden være det foretrukne stedet å arrangere landsleir, roversamlinger, KL/KS, Speiderting, Nasjonale leire, mm. For å få den inntektsøkningen som kreves for å forsvare en investering på 6 mill.kr. på Ingelsrud
Slike arrangementer krever store leirstaber og dette er sagt skal finnes bl.a. i Skogvokterne. Det at NSF vil ha et stab av skogvoktere som i fremtiden vil stille opp år etter år på Ingelsrud for å arrangere leir er ikke gitt noen garantier. Hvis stedet ikke har Skogvoktere eller klarer å samle egne staber bliver det vanskelig å arrangere leir. Landsleire og andre store arrangementer har til nå blitt arrangert rundt om i landet hvor kretser og grupper har latt dette gå på rundgang. Muligheten som ligger i å kunne flytte på arrangement gjør det også mulig å hente inn nye krefter og ikke kun basere seg på Skogvoktere på Ingelsrud. Virkingen av å arrangere leir i sitt nærområde gir et løft for dette området som er verdifull mht til økt rekruttering.
Hentet fra Skogvokter sin debatt side lagt inn (25.07.08 12:23)
Hvor blir Skogvokterne av???
- Kor bi dåkker av???
I uke 32 (siste uka av "Ingelsrud Summer Exsperience") har vi kun to (2) i staben. Vi trenger flere Skogvoktera den uka!!!
Leirsteder
Debatten omkring salg og investering på Leirsteder ser ut til allerede å være sterkt preget av følelser. Det er bra, for uten følelser ingen bra debatt.
Men det er viktig også å ta med den økonomiske siden et salg eller investering i eiendom.
Det er viktig at hver enkelt eiendom som det velges å satse på har et fornuftig og overbevisende mulighet til å gå i budsjett og ikke med tap. Det burde være en forutsetning fra speidertinget at eiendommen gikk med overskudd etter en opprustning. Hvorvidt en investering på Ingelsrud på ca. 6 millioner kroner vil gi en økning i bruken eller bedre opplevelser av de som finner frem til Ingelsrud ikke er beskrevet. Det er viktig at speidertinget setter krav slik at en ikke får mange flere år til med underskudd på Ingelsrud, eller andre eiendommer til NSF.
Hver enkelt Speiderting delegat burde selv vurdere om deres egen krets vil komme til å benytte Ingelsrud mer etter investeringen, eller om aktivitetene som det foreslås at blir etablert gjør at kretsen velger å reise til Ingelsrud på leir.
NSF. trenger et nasionalt speidersenter. Vil bare vise til det danske speidersenter "Houens odde" som ligger i Jylland ved Koldingg å inn på http://www.spejdernet.dk/houensodde.aspx og se hvordan et speidersenter kan drives. Der har de "Houmenn" som driver stedet akkurat som vi har skogvoktene på Ingelsrud. Skogvoktene er vel en av de beste satsningene det er gjort for en gruppe av unge/ voksne speidere som ønsker mer, eller andre utfordringer enn tropp/ gruppe og som kanskje hadde sluttet i speideren hvis ikke skogvokteren hadde eksistert. Det er bare så flott å se hva de har gjort for Ingelsrud.
Tredalen er vurdert med et investeringsbehov på 2 mill kr i papirene til Speidertinget noe som gjør stedet egent til samlinger, kurs og seminarer opp til 40 personer samt mellomstore leire på 400 deltagere. I dag så passer den for kurs til 20 pers og leir til 250 personer. Tredalen har direkte buss fra Oslo sentrum og Gardermoen med en reisetid på 1,5 time. Dette gjør at stedet dekker i stor grad det behovet som NSF har for kurs og leire. Store arrangementer som speiderting, landsleir, roverseminarer kan som i dag arrangeres rundt omkring i landet med ulike kretser som vertskap. Hvorfor trenger vi da Ingelsrud?
Dessverre har det enda ikke gått opp for NSF at jobben med å opprette et norsk speidersenter på høyde med det man har i både Sverige og Danmark, på Ingelsrud dessverre er både mislykket, har krevd for mange ofre på veien og fortsatt ser ut til å mislykkes til tross for at man nå forsøker å tvinge det fram som eneste alternativ.
Flere snakker om visjoner, framtidsideer og om at vi må stå sammen om de gode ideene, da synes jeg virkelig det er på tide at disse visjonene og ideene skal bli noe speidernorge selv velger og ikke blir påtvunget av forbund, komiteer eller utvalg.
|